O szkole

Zespół Szkół w Bolewicach został powołany dnia 1 września 2003 roku przez Radę Gminy Miedzichowo. 1 września 2017 roku nastąpiła zmiana  nazwy na Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Bolewicach. Składa się z Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera, Gimnazjum i Schroniska Młodzieżowego w Bolewicku. Obecnie szkoła liczy XII oddziałów (XI w szkole podstawowej i I w gimnazjum). W szkole pracuje  28 w pełni wykwalifikowanych nauczycieli. Wielu nauczycieli ukończyło lub kontynuuje naukę na studiach podyplomowych w celu podniesienia kwalifikacji.

Posiadamy pracownię komputerową z dostępem do Internetu. Jest sala gimnastyczna, mała siłownia, salka do gimnastyki korekcyjnej, stoły do ping – ponga. W październiku 2010 zostały oddane do użytku boiska sportowe „Orlik” . Na terenie szkoły działa stołówka „Koniczynka”, która serwuje smaczne obiady.

Uczniowie swoje zainteresowania mogą rozwijać na zajęciach pozalekcyjnych. Umysły ścisłe znajdą coś ciekawego na kole matematycznym i informatycznym a humaniści na kole teatralnym czy historycznym. Prężnie działa Szkolny Klub Sportowy organizując turnieje sportowe, wyjazdy na basen.

Samorząd Uczniowski współuczestniczy w organizowaniu życia szkolnego, czyniąc je bardziej atrakcyjnym. Tradycją jest bez wątpienia udział w Sprzątaniu Świata,  Dzień Patrona Szkoły Podstawowej, Biegi im. Arkadego Fiedlera. Samorząd bierze udział w organizowaniu: uroczystości związanych z obchodami świąt państwowych, Dnia Dziecka, dyskotek.

O Naszym Patronie

Urodził się  28 listopada 1894 r. w Poznaniu. Był pisarzem i podróżnikem . zamiłowanie do przyrody zaszczepił w nim ojciec, znany poznański wydawca i poligraf, Antoni Fiedler.

Arkady Fiedler studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim nauki filozoficzne i przyrodnicze, nie ukończył studiów z powodu wybuchu I wojny światowej. W czasie wojny należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, a w latach 1918-1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. W roku 1923 ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku.

Debiutował na łamach pisma „Zdrój” w 1917 r., cyklem wierszy pt.: „Czerwone światło ogniska”, zaś w 1926 wydał w drukarni ojca pierwszy swój reportaż z podróży: „Przez wiry i prochy Dniestru”.

W roku 1928 Fiedler wyruszył w podróż do południowej Brazylii. Zbiory, które udało mu się zgromadzić podczas tej wyprawy przekazał na rzecz Muzeum Przyrodniczego oraz innych instytucji naukowych Poznania, zaś wspomnienia zawarł w kolejnych reportażach: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i „Wśród Indian Koroadów”.

Największe marzenie Fiedlera, podróż do Amazonii, ziściło się w 1933, dzięki nagrodom: Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury oraz Nagroda Literacka Miasta Poznania. Wyprawa zaowocowała jedną z popularniejszych i najbardziej cenionych jego książek:. „Ryby śpiewają w Ukajali”. W 1936 ukazuje się „Kanada pachnąca żywicą”

W czasie wybuchu II wojny światowej przebywał na Tahiti, skąd natychmiast wrócił do Francji, gdzie wstąpił do tworzonej armii polskiej. W lutym 1940 r. został ewakuowany wraz z całym oddziałem do Wielkiej Brytanii. Stacjonował początkowo w Szkocji jako porucznik piechoty, a następnie wysłano go w delegację do bazy lotniczej w Northolt. Czas w Northolt spędził na zbieraniu materiałów do najsłynniejszej swojej książki: „Dywizjon 303”. Kolejną, „Dziękuję ci, kapitanie” napisał w latach 1942-1943, przebywając na polskich statkach handlowych.

W 1943 Fiedler ożenił się z Marią Maccariello, z którą miał dwóch synów. Wraz z rodziną zamieszkał po wojnie w Puszczykowie pod Poznaniem i kontynuował swoje podróże do najdalszych zakątków świata (Meksyk, Indochiny, Brazylia, Madagaskar, Afryka Zachodnia), które opisywał w kolejnych reportażach. W sumie w swoim życiu odbył 30 dalekich podróży i napisał 32 książki, które przełożono na 23 języki obce.

W grudniu 1973 r. w jego domu w Puszczykowie otworzono prywatne muzeum podróżnicze.
Fiedler zmarł 7 marca 1985 r.