AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Opublikowane przez Jerzy Nikolin w dniu

W poniedziałek, 29  kwietnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy V b  i III gimnazjalnej, pod kierunkiem pani Mileny Dach-Fornalik, zaprezentowali program artystyczny, w którym młodzież przedstawiła słowem i gestem najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.  Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, aktorskim  oraz muzycznym. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem Magdaleny Strzelińskiej.

Nasi aktorzy bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. W ten sposób uczniowie wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów  i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu, które do dziś stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć, otoczona jest czcią i szacunkiem. W akademii nawiązano do dramatycznych chwil w dziejach Polski związanych z I rozbiorem, starań patriotów o uratowanie niepodległości i wolności kraju oraz poszanowania naszych symboli narodowych. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano ”Rotę”, pieśń, która kandydowała do miana hymnu narodowego.

Apel wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów i w ciekawy sposób przedstawiał ważne wydarzenia w historii naszego kraju, które powinniśmy znać Przenosząc nas w minione wieki, nasi aktorzy przypomnieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.

Kategorie: Sekcja sportowa